האם כדאי לקנות רכב היברידי?

יתרונות וחסרונות של רכב היברידי

את הרכבים ההיברידיים אנו מתחילים לראות יותר ויותר בתקופה האחרונה, וחלק מהאנשים מתלבטים בין רכישת רכב היברידי ובין רכישת רכב רגיל.

במידה שאתם מתלבטים בין האפשרויות, חשוב שתכירו מעט את הרכב ההיברידי – את יתרונותיו וחסרונותיו והאם הוא באמת יכול לחסוך כספים לבעליו.

הרכב ההיברידי קרוי בשמו משום שהוא משלב בין שני מנועים: מנוע בעירה פנימי – אותו ניתן למצוא בכל הרכבים הרגילים שעובדים על דלק ומנוע נוסף שהוא חשמלי. מקור האנרגיה של המנוע החשמלי מתקבל משימוש בסוללות גדולות שנטענות ונמצאות בתוך הרכב.

יתרונות וחסרונות של רכב היברידי

יתרון גדול של השימוש בסוללות הוא שהן יכולות להיטען במהלך הנסיעה באמצעות התנועה של הגלגלים. במידה שרוכשים רכבים שעובדים על טכנולוגיה מתקדמת עוד יותר, יהיה ניתן לחבר אותם למערכת החשמל בזמן שהרכב נמצא בחנייה. יתרון נוסף של הסוללות הוא שיש צורך להחליף אותן רק לאחר תקופה של 5 שנים, תקופה זו יכולה להגיע גם ל-10 שנים!

לאחר שהובן שהרכב ההיברידי עובד על שני מנועים, עשויה לעלות השאלה: “איך הרכב ההיברידי עובד בעצם עם שני סוגים של מנועים וכיצד זה מתבצע בפועל?”, התשובה היא שמערכות המחשוב שקיימות ברכב “קובעות” כיצד יפעל כל מנוע ומתי הוא יפעל, לכן, הפעילות תהיה תלויה בסוג של הרכב.

תודות לשילוב בין המנוע החשמלי המוכר ובין המנוע ההיברידי אפשר להביא לחיסכון בדלק – שזהו יתרון משמעותי, אך חשוב לדעת שצריכת הדלק מושפעת מגורמים שונים, ביניהם: סוג הרכב והרגלי הנהיגה של הנוהג. כך או אחרת, בנסיעה במהירות נמוכה המנוע החשמלי יפעל במרץ ויחליף את מנוע הדיזל או הבנזין – דבר שבהחלט חוסך בדלק. באופן כללי ניתן לומר שרכב היברידי יכול לחסוך לבעליו 40% מצריכת הדלק בממוצע בהשוואה לרכב רגיל, כך שלאורך תקופה של 5 שנים, יהיה ניתן לחסוך אלפי שקלים.

מנגד – החסרונות של הרכבים ההיברידיים הם שהתפעול שלהם קצת שונה מהתפעול של רכבים רגילים וכי יש שוני בחוויה של הנסיעה. ייתכן שהרכבים ההיברידיים מסורבלים וכבדים יותר והדבר מורגש בעת הנסיעה. למרות החסרונות הללו, הרכבים ההיברידיים מתפתחים, כך שהחסרונות כבר לא מורגשים כפי שהם היו בעבר. חשוב לציין שחלק מההבדלים מיטיבים עם הנסיעה ברכב ההיברידי. אחד מהם הוא שהרכב ההיברידי מספק כוח רב ברגע בו לוחצים על הדוושה של הגז. כמו כן, הרכב ההיברידי יכול להיות שקט יותר מרכב רגיל ולרעוד פחות בעת הנסיעה.

יתרון משמעותי נוסף של הרכב ההיברידי הוא שמשום שישנם שני סוגים של מנועים ואחד מהם עובד על חשמל, ישנה פחות פעילות של מנוע הבעירה וכתוצאה מכך מופחתים החומרים המזהמים שנפלטים לאוויר בעת הנסיעה. לצד יתרון זה, ישנה סברה שהרכב ההיברידי עשוי להפיץ קרינה, לכן לא בטוח שהוא באמת אקולוגי כפי שחלק מהאנשים חושבים.

מיסים, עלויות הרכבים וטיפולים

ומה בנוגע למס? בשלב זה המס שיש לשלם על הרכבים ההיברידיים נמוך יותר מהמס שיש לשלם על רכבים רגילים. בנוגע למחיר הרכב ההיברידי – ניתן לראות שמחירי הרכבים ההיברידיים גבוהים יותר ממחירי הרכבים הרגילים. כמו כן, עלות הטיפולים של המערכות והרכיבים של הרכבים ההיברידיים גבוהה יותר מעלויות הטיפולים של רכבים רגילים.

זקוקים לחישוב הדלק ברכבכם?

לחצו מחשבון דלק והכנסו לדף הבית שלנו לביצוע חישוב צריכת הדלק לפי ק״מ או לפי סוג רכב.

error: